» تجزیه و تحلیل لوگو و آرم مخابرات اثر مرحوم رحمان پارسا

مجله آنلاین رضا گرافیک در سـتاد سـاماندهی اینترنتی ایران ثبت گردیده اسـت و تابع قوانین جمـهوری اسـلامی ایران می باشـد [ اطلاعات بیشـتر ]

وب سایت شخصی مدیر رضا گرافیک

Reza Ranjbar Jelodar

Designer & Developer

Industrial Design/Art Uni of Tehran
See my personal site >
فروشگاه رضاگرافیک
کانال تلگرامی سایت رضاگرافیک
شاپ پی اس دی

تجزیه و تحلیل لوگو و آرم مخابرات اثر مرحوم رحمان پارسا

نویسنده : رضا آثار و معرفی هنرمندان، ایرانی، گالری و ایده بازدیدها: 5,531

تجزیه و تحلیل لوگو و آرم مخابرات اثر مرحوم رحمان پارسا | رضاگرافیک

در این پست می خواهیم شما را با تاریخچه لوگو و آرم مخابرات جمهوری اسلامی ایران آشنا کنیم طراح این آرم در واقع پیکتوگرام شرکت مخابرات ایران ، مرحوم رحمان پارسا می باشد در ادامه مطلب شما از همه ی اجزای این پیکتوگرام آشنا خواهید شد مطمئنا که هر چیزی از آن بیانگر یک چیز است برای اطلاعات بیشتر به دامه مطلب مراجعه نمایید .


تاریخچه آرم شرکت مخابرات ایران

پس از شکل گیری و تاسیس شرکت مخابرات ایران سال ۱۳۵۰ بحث تعیین و طراحی آر م برای شرکت مخابرات، در مدیریت وقت مطرح شد ، طراحی آرم مخابرات ایران در بین دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا  دانشگاه تهران به مسابقه گذاشته شد . سال ۱۳۵۴ در میان طرح های عرضه شده ، طرح یک دانشجوی طراحی صنعتی به نام رحمان پارسا پذیرفته و از آن زمان تاکنون به عنوان آرم شرکت مخابرات ایران معرفی شده است . لازم به ذکر است آقای رحمان پارسا ، متولد ۱۳۲۷ که مدت ۱۰ سال کارمند شرکت مخابرات ایران بود و پس از آن در سازمان میراث فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول بکار شد ، متاسفانه در سال ۱۳۶۲ در سن ۳۵ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.نگاهی به آرم مخابرات

از لحاظ فنی آرم مخابرات همان گونه که ملاحظه می شود از دو فلش ، نیم دایره های موجی متحد المرکز ویک علامت پالس که از فضای بین دو فلش حاصل شده ، تشکیل گردیده و مجموعا” یک دایره را می سازد . دو فلش در جهت مخالف یکدیگر قرار دارند و با هم ترکیب شده اند و در واقع حرکت رفت و برگشت را بازگومی کنند ، مثلا” رفت و برگشت صدا و یا هر پیام ارتباطی دیگر .خط شکسته ی درون آرم که در فضای بین دو فلش قرار دارد ، در واقع نشان دهنده پالس مخابراتی است .

معمولا” برش عمودی امواج الکتریکی ، صوتی و یا هر نوع موج فیزیکی به شکل پالس ، سیگنال و …… است.انتهای هر فلش نیم دایره های متحد المرکزی قرار دارد که سیاهی و سفیدی های آن ها بازگو کننده ی امواج از بالاست . امواج الکتریکی پایه و اساس مخابرات است . همان گونه که سنگی را درون آب می اندازید ،امواج متحد المرکزی بر سطح آب ظاهر می شود و این امواج در جهت پیرامون فضای آب حوض یا استخر یا  به حرکت در می آید و تا جایی ادامه می یابد که محیط انتقال موج ادامه دارد و در نهایت بر اثر مستهلک شدن نیروی اولیه ی وارد شده بر سطح آب بر اثر سنگ ، موج حاصل می میرد و استهلاک می یابد . چراکه هر موجی در طبیعت حالت میرایی دارد . امواج مخابراتی هم معمولا” در محیط انتقال خود اعم از سیم ،کابل ، یا فیبرنوری میرایی دارند و معمولا” در مسیر خود سامانه ها یا امکانات فنی به نام رپیتر امواج راتقویت می کنند وادامه می دهند.

در حال حاضر امواج مخابراتی صدا ، تصویر ، دیتا اطلاعات  و حتی تصویرهای متحرک  فیلم  را از یک سامانه ی مخابراتی مبدا  به سامانه ی مخابراتی دیگر گیرنده  انتقال می دهند . آرم مخابرات ایران چون بر اساس موج طراحی شده – به رغم توسعه و رشد کمی و کیفی فناوری مخابرات و افزایش ظرفیت آن- همچنان بازگو کننده ی چیستی ، چگونگی ، معنا ، مفهوم و وظایف مخابرات است .

اشتراک گذاری :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
بخش نظرات
توجه فرمایید :
نظراتی که با نام لاتین نوشته شده و یا با نام تجاری یا نام سایت هستند تایید و بررسی نخواهند شد، لطفا رعایت فرمایید.
  معان گفته : پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳

  جالب بود ، انشاالله مورد رحمت الهی قرار گیرند .

   رضا [ مدیر سایت ] گفته : پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳

   ممنون

  زینب گفته : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

  سلام من میخواستم در مورد یه آرم معروف تحلیلتون رو بشنوم.میشه کمکم کنید

   رضا گفته : شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴

   ؟

تبلیغات

سیب بنر
تبلیغات متنی ( اطلاعات بیشتر ) تبلیغات متنی ( اطلاعات بیشتر )